Fort Gerharda

Ulokowany na Wyspie Wolin Fort Gerharda (inaczej Wschodni) wzniesiono w latach 1856-63. Jego druga nazwa wiąże się z jego położeniem po wschodniej stronie ujścia Świny z widokiem na Świnoujście. Początkowo tworzyła go 2-piętrowa, owalna reduta otoczona wraz ze wschodnią częścią wałów ziemnych fosą wodną.

W 1881 r. przekształcono go na ufortyfikowaną baterię nabrzeżną z ławą artyleryjską, galerią dla dział i kazamatami. Wyśmienicie zabezpieczony nigdy nie brał udziału w walkach. Pamięć o tym do czego był przeznaczony jest w nim jednak wciąż żywa.

Od 2001 roku, obiekt udostępniony do zwiedzania. Zwiedzającym towarzyszą „pruscy żołnierze” z „Komendantem Fortu” na czele, który przeprowadza z odwiedzającymi obowiązkową musztrę. Po jej zakończeniu otrzymują oni specjalny certyfikat i nagrodzeni zostają wystrzałem z XIX-wiecznej armaty. Fort stanowi pierwszy przystanek na ścieżce dydaktycznej „Szlak Fortyfikacji”, obejmującej m.in. pozostałe 2 forty oraz obiekty w Świnoujściu z czasów „zimnej wojny”.

W forcie odbywa się wiele imprez: Dni morskiej twierdzy, turniej o szablę komendanta czy nocne manewry.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Jedyna na Wyspie Wolin ocalała twierdza obronna w Świnoujściu, nazywana również Fortem Wschodnim. Jej budowa rozpoczęła się w 1856 roku i zakończyła się po 7 latach ciężkich prac. To nie tylko wspaniały zabytek, ale też jedna z filii Muzeum Obrony Wybrzeża. Placówka prezentuje szereg ciekawych wystaw, organizuje też wiele pasjonujących rekonstrukcji.

Fort Gerharda adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Fort Gerharda, zobacz gdzie w Międzywodziu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Fort Gerharda.
Ceny biletów / cennik wejść do Fort Gerharda. Redakcja serwisu www.xn--midzywodzie-srb.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 10-17 zł
    Fort Gerharda cena biletu ulgowego: 10-17 zł
  • 15-26 zł
    Fort Gerharda cena biletu normalnego: 15-26 zł
  • Grupowy 10-17 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Fort Gerharda opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij