Fort Zachodni

Drugi z usytuowanych na wyspie Uznam fortów to Fort Zachodni wybudowany w latach 1856-61, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielskimi okrętami.

Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, w której obecnie znajduje się muzeum historii twierdzy. Można w nim obejrzeć m.in. militaria, mundury, działa, miny morskie i torpedy. Fort był wielokrotnie rozbudowywany. Początkowo reduta otoczona była wałem ziemnym i fosą, potem zmieniono ją na baterię nadbrzeżną z tarasem artyleryjskim i podziemnymi kazamatami. Na początku XX wieku załoga składała się z ok. 300 osób.

Fort znany jest z tego, że w 1939 r. część obsługujących go marynarzy wzięła udział w ataku na Westerplatte, w czasie którego zginął ich dowódca porucznik Wilhelm Henningsen. W czasie II wojny światowej Niemcy wybudowali betonowy bunkier dowodzenia, a Rosjanie kilka lat później 3 betonowe bunkry. W 1962 roku, fort został oddany miastu.

Obecnie od 2004 roku, możliwe jest zwiedzanie fortu i sali muzealnej. Towarzystwa Przyjaciół Fortu Zachodniego organizuje W sezonie letnim jarmarki staroci i kiermasze militariów dla kolekcjonerów. Jest to również miejsce imprez artystycznych i sportowych np. wernisarze, "FAMA" czy biegi przełajowe.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Fort Zachodni to pruska placówka obronna, której największą siłą po jej ukończeniu (w 1861 r.) stały się potężne stanowiska artyleryjskie, chroniące Świnoujście przed wrogimi okrętami. Umocnienia starannie rozmieszczono na planie kwadratu. Dziś mieści się tu muzeum z różnorodnymi, acz zawsze związanymi z militariami i historią miasta, regionu oraz kraju eksponatami.

Fort Zachodni adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Fort Zachodni, zobacz gdzie w Międzywodziu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Fort Zachodni.
Ceny biletów / cennik wejść do Fort Zachodni. Redakcja serwisu www.xn--midzywodzie-srb.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 5-8 zł
    Fort Zachodni cena biletu ulgowego: 5-8 zł
  • 10 zł
    Fort Zachodni cena biletu normalnego: 10 zł
  • Grupowy 8 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Fort Zachodni opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij