Kamień runiczny króla wikingów w Wolinie

Harald zwany przez rodaków Blåtand - przydomek nadany po śmierci należy tłumaczyć jako “Sinozęby” (lub też “Czarnozęby”) - władał m.in. królestwami Danii (958-987) oraz znaczną częścią Norwegii (974-985). Podejmował intensywne działania, by na kontrolowanych przez siebie ziemiach wprowadzić i umocnić wiarę chrześcijańską. Mimo prób, nie udało mu się uwolnić spod zwierzchnictwa cesarza niemieckiego Ottona.

Król Wikingów miał umrzeć w wyniku ran odniesionych w bitwie gdzieś daleko na północy. Ostatnie tchnienie wydał w Jomsborgu - osadzie którą sam podobno zakładał. A wiele wskazuje na to, iż tym legendarnym miastem u ujścia Odry był właśnie Wolin.

Harald spoczywa dziś w kościele w Roskilde - obok 40 swoich następców. Wolin natomiast uczcił pamięć władcy obeliskiem, na którym wyryto typowo skandynawskie wzory. Z drugiej strony, pismem stylizowanym na runiczne, po duńsku i polsku napisano “Król duński Harald Sinozęby zmarł w Wolinie”.

Kamień runiczny Haralda Sinozębego ustawiono na skwerze między rzeką Dziwną a ulicami Mostową, Katedralną i Zamkową - dosłownie o rzut kamieniem od siedziby Muzeum Regionalnego oraz neogotyckiego, zabytkowego ratusza z końcówki XIX wieku.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Pamiątkowy obelisk na cześć króla Haralda Blåtanda (Sinozębego), który w II połowie X w. władał m.in. Danią i Norwegią. On też miał założyć na poły legendarne miasto Jomsborg (gdzie też umarł), którym zdaniem wielu historyków jest właśnie Wolin. Nie jest to oryginalny kamień runiczny ze średniowiecza, a jedynie pomnik pokryty stylizowanymi ornamentami i napisami.

Kamień runiczny króla wikingów w Wolinie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kamień runiczny króla wikingów w Wolinie, zobacz gdzie w Międzywodziu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kamień runiczny króla wikingów w Wolinie.
  • Ulica
    Mostowa / Zamowa
    Kamień runiczny króla wikingów w Wolinie mieści się przy ulicy Mostowa / Zamowa w Międzywodziu
  • 72-510 Wolin
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kamień runiczny króla wikingów w Wolinie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij