Przystań na Uboczu

Przystań na uboczu chętnie odwiedzają wszyscy ci, których zmęczył nieco plażowy gwar. Zgodnie z tym, co sugeruje jej nazwa, nigdy nie jest tu specjalnie tłoczno. Przystań znajduje się na terenie wcinającym się kilkadziesiąt metrów w głąb Zalewu Kamieńskiego. Prowadzi do niej stary, brukowany trakt odchodzący z ul. Zatocznej.

Niektórzy twierdzą, że rozpościerające się z przystani widoki, jak i ona sama były bohaterami przynajmniej połowy przedwojennych widokówek z Międzywodzia nazywanego do 1945 r. Heidebrink. I właściwie nie można się temu dziwić. Zalew Kamieński widać stąd w całej okazałości wystrojony w kępy Wyspy Chrząszczewskiej, a na horyzoncie w wieże katedry św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Ach, i jeszcze broszkę w postaci wystającego z wody Królewskiego Głazu, na którym według legendy Bolesław Krzywousty miał przyjmować defiladę żeglarzy po opanowaniu Pomorza w 1121 r.

Przystań na uboczu ze znajdującymi się na niej licznymi ławeczkami jest także wyśmienitym miejscem do obserwacji ptaków. Wody Zalewu Kamieńskiego oraz leżącej na północ od niego Zatoki Wrzosówki obok rzeki Dziwny aż do jej wypływu z Zalewu Szczecińskiego oraz położonego na Wolinie Jeziora Koprowo, stanowią bowiem ostoję wielu rzadkich gatunków ptaków, głównie wodno-błotnych. Często zaglądają tu płaskonosy, jarzębatki czy wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi ohary.

W okresie lęgowym obszar ten zasiedla co najmniej 1% populacji krajowej takich gatunków ptaków jak, oprócz wymienionego już ohara i płaskonosa, krakwa, perkoz dwuczuby oraz wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi błotniak zbożowy i kania ruda. W okresie wędrówek zaobserwowano tu co najmniej 1% populacji szlaku wędrówkowego łabędzia krzykliwego, gęsi zbożowej i gęsi białoczelnej.

Przed wojną do przystani na uboczu zawijały statki „białej floty”, dziś cumują tu prywatne jachty i żaglówki, zdarza się, że i kutry rybackie, z których przy nabrzeżu można zakupić dopiero co złowione ryby.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka


NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Jak można spodziewać się po nazwie - cichy, spokojny i uroczy zakątek Międzywodzia nad Zalewem Kamieńskim. Przystań na uboczu przypadnie do gustu nie tylko amatorom żeglarstwa, ale także romantycznych przechadzek, wędkowania oraz podglądania ptaków, w tym gatunków zagrożonych wyginięciem. Wypatrzeć tu można choćby ohary, płaskonosy, jarzębatki czy kanie rude.

KM Studio może wykonać film promocyjny Przystani na Uboczu filmowanie Wrocław

Przystań na Uboczu adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Przystań na Uboczu, zobacz gdzie w Międzywodziu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Przystań na Uboczu.
  • 72-415 Międzywodzie
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Przystań na Uboczu opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij