Wiatrak holenderski w Wolinie

Zbożowy młyn oraz magazyn, wybudowany w 1850 roku (niektóre źródła podają końcówkę XIX-stulecia) na zachodnim skraju miasta. Jak przystało na wiatrak typu holenderskiego - jest to wysoki, masywny obiekt zbudowany na planie koła. Wyposażono go w 3 kondygnacje.

Niestety najważniejszy, szczytowy element konstrukcji - obrotowy dach z zamocowanymi śmigłami - nie przetrwał do naszych czasów. Dlatego też wiatrak przystosowano do roli młyna przemysłowego.

Wiatrak holenderski w Wolinie trafił do rejestru zabytków w 2001 r. 8 lat później ochronę konserwatora rozciągnięto na najbliższe otoczenie budynku. W przeszłości był wyjątkowo często umieszczany na wszelkich pocztówkach i widokówkach z Wolina.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Zabytkowy młyn zbożowy z połowy XIX wieku, swego czasu jeden z najpopularniejszych symboli Wolina, uwieczniony na niezliczonych widokówkach i kartkach pocztowych. Niestety wiatrak holenderski pozostaje (póki co) niedostępny dla zwiedzających, a ponadto doznał poważnego uszczerbku. Konstrukcji brakuje najważniejszego elementu, obrotowego dachu ze śmigłami.

Wiatrak holenderski w Wolinie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wiatrak holenderski w Wolinie, zobacz gdzie w Międzywodziu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wiatrak holenderski w Wolinie.
  • Ulica
    Spokojna / Jaracza
    Wiatrak holenderski w Wolinie mieści się przy ulicy Spokojna / Jaracza w Międzywodziu
  • 72-510 Wolin
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Wiatrak holenderski w Wolinie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij